Երջանկությունը աղիքների մեջ է: Պատմում ենք, թե ինչպես են սերոտոնինը և միկրոֆլորան կապված․․․
Չմոռանաք բաժանորդագրվել մեր Telegram ալիքին:
Ի՞նչ է «երջանկության հորմոնը»՝ սերոտոնինը և ինչպես ակտիվացնել այն
Սերոտոնինը կոչում են «ուրախության և բավարարվածության հորմոն», թեև իրականում այն նեյրոհաղորդիչ է։
Նեյրոհաղորդիչները նյութեր են, որոնք ազդում են մարմնի բազմաթիվ գործընթացների վրա, ներառյալ տրամադրությունը, քունը, ճանաչողական գործառույթը և նույնիսկ աղիքների գալարակծկանքը: Եթե խոսում ենք սերոտոնինի մասին, ապա այն նաև կարևոր է ախորժակի կարգավորման համար։
Սերոտոնինը ազդում է աղիքային որոշ բջիջների վրա, և նրանք արտադրում են հորմոններ, որոնք նվազեցնում են քաղցը և նպաստում են ավելի արագ հագեցմանը:
Որտեղ գտնել երջանկությունը
Թվում է, թե սերոտոնինը պետք է լինի «գլխում»։ Սակայն ուղեղում սինթեզվում է սերոտոնինի 10%-ից ոչ ավելին: Մնացած 90%-ը արտադրվում է աղիքներում, մասնավորապես հատուկ բջիջներում, որոնք կոչվում են էնտերոքրոմոֆինային բջիջներ:
Սերոտոնինի վրա մեծապես ազդում է աղիքների միկրոֆլորան՝ տրիլիոն բակտերիաներ, որոնք կատարում են տարբեր գործառույթներ՝ աղիքների առողջության պահպանումից մինչև սրտանոթային, նյարդաբանական և այլ հիվանդություններից պաշտպանությունը:
Միկրոբիոտան ակտիվորեն մասնակցում է սերոտոնինի փոխանակությանը իր մետաբոլիտների՝ երկրորդական լեղաթթուների և կարճ շղթայական ճարպաթթուների միջոցով: Այս նյութերը կարող են ճնշել կամ ուժեղացնել սերոտոնինի արտազատումը:
Ի՞նչն է ազդում սերոտոնինի մակարդակի վրա
Աղիքային միկրոֆլորայի անհավասարակշռությունը բացասաբար է անդրադառնում աղիքներում սերոտոնինի արտադրության վրա: Սա հանգեցնում է մարսողական խանգարումների, ինչպես նաև տրամադրության խանգարումների և կյանքի հաճույքի նվազմանը:
Առողջ աղիքային միկրոֆլորայի պահպանումն օգնում է նորմալացնել սերոտոնինի մակարդակը և բարելավել ընդհանուր ինքնազգացողությունը:
Եթե սերոտոնինի արտադրությունը խախտվում է, հոգեկան հիվանդությունների վտանգը մեծանում է, և անհանգստության մակարդակը կարող է աճել: